Dějiny na 8

Cyklus filmů a besed na téma moderních českých a československých dějin.

27. 2. - 24. 4. 2018 v Univerzitním kině Scala.

Program filmových projekcí a besed s hosty

  • Kino Scala, úterý 27. 2. 2018 ve 20:30 hod.

    TGM Osvoboditel (režie: Věra Chytilová, 1990, 60 min.) + Dějiny na 8 (režie: Václav Táborský, 1968, 12 min.)

    Režisérka Věra Chytilová, známá především jako autorka hraných filmů, v průběhu své kariéry natočila několik pozoruhodných esejistických dokumentů. Záhy po sametové revoluci to byl životopisný snímek věnovaný prvnímu prezidentovi Československé republiky T. G. Masarykovi. Vznikl jako střihový dokument v rekordně krátkém čase mezi 17. listopadem 1989 a 7. březnem 1990, na který připadlo 140. výročí Masarykova narození. Chytilové se podařilo vytvořit Masarykův plastický portrét prostřednictvím kombinace archivních záběrů s vlastními dotáčkami a komentářem v působivém přednesu Miroslava Macháčka. Ve filmu se též objevují výpovědi Masarykových vnuček a pravnuka.

    Jako předfilm bude uveden unikátní film-anketa Dějiny na 8 z roku 1968 s Milošem Kopeckým v roli moderátora.

    Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz. Debatu bude moderovat Jiří Voráč (vedoucí projektu).

    Vstup zdarma.

  • Kino Scala, pondělí 5. 3. 2018 ve 20:30 hod.

    Signum laudis (režie: Martin Hollý, 1980, 84 min.)

    Psychologické válečné drama se odehrává na ruské frontě během posledních dnů první světové války. Ústřední figurou filmu je fanatický kaprál Hoferik, voják bezmezně oddaný armádě i monarchii, které je ochotný bránit do posledních sil. Snímek působivě líčí Hoferikův turbulentní osud, kdy se z vyznamenaného důstojníka stává mužem, který je svému vojenskému vedení na obtíž. Sugestivní protiválečný film vznikl jako unikátní česko-slovenská koprodukce Filmového studia Barrandov a Slovenské filmové tvorby Bratislava podle literárního scénáře Vladimíra Kaliny a Jiřího Křižana. Absurditu válečného konfliktu působivě podtrhuje autentická kamera  Františka Uldricha a minimalistická ironizující hudba Zdeňka Lišky. V hlavní roli exceluje Vlado Müller.

    Úvod k filmu obstará filmový kritik a pedagog Jaromír Blažejovský.

  • Kino Scala, úterý 13. 3. 2018 ve 20:30 hod.

    První republika (režie: Biser Arichtev, 2014-, 52 min.)

    V centru dění jsou ve výpravném historickém seriálu České televize pestré osudy rozvětvené rodiny Valentových, která zbohatla na válečných zakázkách a stěhuje se z venkova do Prahy, do Podolí. V této části Prahy jsou zatím jen louky, pár starých továrních komínů a poválečná chudoba. Podnikaví Valentovi však Podolí změní. Ovšem ne sami a lehce. V jejich rodině panuje rivalita mezi bratry. Je zde tajemství, které s sebou nese pátrání po staré předválečné vraždě, a postavy prožívají také své osudové lásky. Seriál je příběhem první (a také druhé) republiky, který sice vypráví očima rodiny z vyšších vrstev, avšak spektrum hlavních i vedlejších postav je velmi pestré, od elit až po dělnickou a rolnickou třídu. Osudy hrdinů se prolínají s událostmi tehdejší doby a připomínají některé významné momenty naší historie. Seriál, jehož tvůrci se inspirovali například prestižním britským dramatem Panství Downton, propojuje různé žánry, melodrama a detektivku. Autoři První republiky nechtějí historickou dobu idealizovat. Snaží se sledovat životy bohatých i chudých bez zbytečné nostalgie.

    Po projekci bude nasledovat debata s producentkou Kamilou Zlatuškovou a historikem Čeňkem Pýchou z Ústavu pro studium totalitních režimů.

  • Kino Scala, úterý 27. 3. 2018 ve 20:30 hod.

    Ztraceni v Mnichově (režie: Petr Zelenka, 2015, 105 min.)

    Sir „P“, devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P“ po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál. Ale to je jen polovina příběhu… Další dvě třetiny snímku tvoří „film o filmu“ – hodinový hraný dokument ze zákulisí natáčení, které mělo být česko-francouzskou koprodukcí. Francouzi se však na něm vůbec nepodíleli. Vše bylo jen blafování českého producenta. Když se navíc zjistí, že hlavní herec má alergii na peří a není schopen točit s ptáky, začíná se roztáčet spirála nepříjemností, které vyústí v občanskou válku ve štábu a šikanu francouzských herců. Na pozadí natáčení koprodukčního celovečerního filmu se ukazují české povahové rysy, stereotypy a mýty o národní povaze a historii. České historické trauma se mísí s traumatem nedokončeného filmu a s osobními ambicemi a dramaty tvůrců.

    Po projekci bude nasledovat debata s historikem a odborným poradcem na filmu Ztraceni v Mnichově Petrem Kourou z Ústavu českých dějin FF UK a historikem Vítem Smetanou z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

  • Kino Scala, úterý 3. 4. 2018 ve 20:30 hod.

    Mečiar (režie: Tereza Nvotová, 2017, 89 min.)

    Snímek Mečiar je zpovědí mladé režisérky Terezy Nvotové o Vladimíru Mečiarovi a o vlivu, který měl tento politik na slovenskou společnost a na život jí samotné. Když v roce 1989 padl v Československu totalitní komunistický režim, měla Tereza jeden rok. Vůdcové sametové revoluce se tehdy rozhodli uspořádat konkurz na ministra vnitra, do kterého se přihlásil Vladimír Mečiar, tehdy ještě neznámý podnikový právník ze slovenského venkova. Vladimír Mečiar se po úspěchu v konkurzu dostává až na politický vrchol, odkud vládne zemi prostřednictvím řady diskutabilních praktik. Na pozadí událostí, jakými jsou rozdělení Československa či únos syna prezidenta, prožívala Tereza s vrstevníky své dětství a dospívání. Film vznikl téměř po čtvrtstoletí od rozdělení Československa a vzniku samostatného Slovenska. Není však jen vyprávěním o jedné etapě slovenských politických dějin. Přibližuje mnohem univerzálnější a velmi současné téma – podobný archetyp politika se objevuje po celém světě.

    Po projekci bude následovat debata s režisérkou Terezou Nvotovou, politologem Lubomírem Kopečkem a spisovatelem a publicistou Martinem M. Šimečkou.

  • Vila Tugendhat, čtvrtek 5. 4. 2018, pouze na pozvánku

    České století - Ať si jdou (režie: Robert Sedláček, 2013, 78 min.)

    Poslední díl televizní série, kterou pro Českou televizi natočil režisér Robert Sedláček, rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin, konkrétně rozdělení Československa. Už na počátku revoluce bylo v Čechách Občanské fórum a na Slovensku Veřejnost proti násilí. Proč ne? Ale následoval spor o název společného státu, takzvaná pomlčková válka. To už bylo vážnější a cosi to naznačovalo. Vztah mezi Čechy a Slováky se komplikoval. Zpočátku téměř všichni říkali, že chtějí společný stát, ale nebylo jasné jaký. Federace, v níž silnější pomáhá slabšímu, nebo konfederace, v níž jde každý za své. Transformace se zatím tříbí směrem ke kuponové privatizaci. Ježek, Tříska a další ekonomové prožívají těžké, nesmírně vzrušující chvíle. Národnostní otázky se však skoro nepochopitelně komplikují stále víc. Co ti Slováci vlastně chtějí? Ten problém dostihuje i Václava Havla a nutí ho dobrat se k podstatě toho, co je pod všemi těmi řečmi, spory a útoky: Slováci už od nás nechtějí nic dostávat, chtějí svůj vlastní stát. Ale co dál? Přicházejí první svobodné volby a roste fenomén Václava Klause. Ale i Vladimíra Mečiara, dynamického a neuchopitelného muže v čele Slovenska. Vše směřuje k tomu, že rozhodnutí padne mezi těmito dvěma nepochybně tvrdými a silnými muži. Kdo však vysloví to konečné a neodvolatelné slovo, které zpečetí osud Československa?

    Po projeci bude následovat debata s diplomatkou Magdou Vášáryovou, spisovatelem Milanem Uhdem a soudkyni Ústavního soudu Kateřinou Šimáčkovou.

  • Kino Scala, úterý 10. 4. 2018 ve 20:00 hod.

    Občan Havel (režie Miroslav Janek, Pavel Koutecký, 2008, 123 min., ENG subtitles)

    Dokumentární film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Ukazuje jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Snímek zároveň nabízí odpovědi na několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla, hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar. Objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se však bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek.

    Po projeci bude následovat debata s rektorem JAMU Petrem Oslzlým a politikem Alexandrem Vondrou.

  • Kino Scala, pondělí 16. 4. 2018 ve 20:30 hod.

    Nahota na prodej (režie: Vít Olmer, 1993, 102 min.)

    Ve snímku Nahota na prodej navázal režisér Vít Olmer na úspěch svého diváckého hitu Bony a klid a místo vekslování tentokrát vytěžil téma nucené prostituce. Mladý novinář Egon ve spolupráci s Čechoameričankou Nancy a se soukromým detektivem, propuštěným policistou, pátrají po ztracené dívce, která se ocitla v rukách romské pasácké mafie. Jejich cesta do podsvětí je lemována zločiny všeho druhu – prostitucí, obchodem s pornografií, podvody při aukcích, nedovoleným ozbrojováním nebo propojení zločinu s vládnoucí byrokracií. Punc autenticity filmu dodává i účast neherce Ivana Jonáka, někdejšího podnikatele, později dlícího ve vazbě s těžkými obviněními z objednání vraždy své bývalé manželky a konkurenčního podnikatele. Olmerův exploatační film dnes představuje dokonale zakonzervované memento překotně se transformujícího porevolučního Československa, jehož sledování připomíná horečnaté listování bulvárními plátky.

    Po projekci bude nasledovat debata s dramaturgem Jiřím Flíglem.

  • Kino Scala, úterý 24. 4. 2018 ve 20:30 hod.

    Česká cesta (režie: Martin Kohout, 2015, 94 min.)

    Dokumentární film Česká cesta popisuje příběh československé ekonomické transformace 90. let, zejména pak proslulé metody kupónové privatizace, která byla jádrem i jakýmsi vývěsním štítem tohoto procesu. Ekonomická transformace se odehrála v období, které zakládalo novou českou a slovenskou státnost. Byla tak na jedné straně prezentována jako klíč k přerodu totalitně řízené společnosti ve společnost demokratickou, na straně druhé ji pak veřejnost chápala jako proces nového přerozdělení majetku – od státu k lidem.

    Po projekci bude nasledovat debata.

Změna programu vyhrazená!

Hosté besed

Mikuláš Bek, host debaty po filmu TGM Osvoboditel, 27. února 2018

Mikuláš Bek, host debaty po filmu TGM Osvoboditel, 27. února 2018

Rektor Masarykovy univerzity a místopředseda České konference rektorů. Od roku 1998 působí na Ústavu hudební vědy, který vedl v letech 1999–2004. Zaměřuje se na hudební sociologii, dějiny novější hudby 19. a 20. století a metody hudební analýzy. V letošních podzimních volbách bude kandidovat do Senátu PČR.

Petr Fiala, host debaty po filmu TGM Osvoboditel, 27. února 2018

Petr Fiala, host debaty po filmu TGM Osvoboditel, 27. února 2018

Politolog, univerzitní profesor, bývalý rektor Masarykovi univerzity a bývalý ministr školství. Ve své vědecké práci se zaměřuje primárně na výzkum evropské politiky a Evropské unie. Od října 2013 zastává poslanecký mandát v Poslanecké sněmovně, do níž kandidoval v předčasných volbách jako nestraník z prvního místa jihomoravské kandidátky ODS. V lednu 2014 byl zvolen čtvrtým předsedou Občanské demokratické strany.

Kamila Zlatušková, host debaty po projekci První republiky, 13. března 2018

Kamila Zlatušková, host debaty po projekci První republiky, 13. března 2018

Čeněk Pýcha, host debaty po projekci První republiky, 13. března 2018

Čeněk Pýcha, host debaty po projekci První republiky, 13. března 2018

Postgraduální student na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ve svém výzkumu se zabývá především reprezentací historie ve filmu. Věnuje se taky problémům výuky dějepisu skrze multimédia.

Vít Smetana, host debaty po projekci filmu Ztraceni v Mnichově, 27. března 2018

Vít Smetana, host debaty po projekci filmu Ztraceni v Mnichově, 27. března 2018

Historik Ústavu soudobých dějin AV ČR, kde se zabývá dějinami mezinárodní politiky a diplomacie a britsko-československými vztahy za druhé světové války a v první fázi války studené, přednáší moderní dějiny na Fakultě sociálních věd UK.

Petr Koura, host debaty po projekci filmu Ztraceni v Mnichově, 27. března 2018

Petr Koura, host debaty po projekci filmu Ztraceni v Mnichově, 27. března 2018

Historik a politolog, který se věnuje nejnovějším českým dějinám. Odborně se zaměřuje na české politické a kulturní dějiny dvacátého století, na dějiny Protektorátu Čechy a Morava, na vzpomínkovou kulturu, na filmy s historickou tematikou a na reflexi historických událostí ve filmech. Je laureátem Ceny Neuron pro mladé vědce v oboru „Společenské vědy“ za rok 2015.

Tereza Nvotová, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Tereza Nvotová, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Slovenská režisérka a herečka. Debutovala dokumentárním filmem Ježíš je normální o charismatickém křesťanském hnutí. V roce 2017 dokončila svůj celovečerní dokument Mečiar a debutovala také jako režisérka hraných filmů snímkem Špína, za který dostala Cenu české filmové kritiky za nejlepší film roku 2017.

Lubomír Kopeček, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Lubomír Kopeček, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Politolog zabývající se především českou a slovenskou politikou, politickými a stranickými systémy a teorií demokracie. Od loňského roku působí jako profesor na Katedře politologie Fakulty sociálních studií MU.

Martin M. Šimečka, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Martin M. Šimečka, host debaty po projekci filmu Mečiar, 3. dubna 2018

Slovenský spisovatel a publicista českého původu, držitel Ceny Jiřího Ortena za rok 1988, syn filozofa a kritika Milana Šimečky. Do roku 1989 publikoval převážně v samizdatu, po revoluci vedl vydavatelství Archa, později týdeník Domino-fórum, slovenský deník SME a mezi roky 2006 až 2009 byl šéfredaktorem týdeníku Respekt. Dnes působí převážně jako publicista slovenského Denníku N. Loni mu vyšla úvahová knížka Medzi Slovákmi.

Magda Vášáryová,  host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Magda Vášáryová, host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Slovenská herečka, diplomatka a politička. Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, od roku 1970 působila jako herečka, v letech 1983–1990 ve Slovenském národním divadle. Po revoluci se stala velvyslankyní ČSFR v Rakousku. V letech 2000–2005 působila ve funkci velvyslankyně Slovenské republiky v Polsku, poté pracovala ve funkci státní tajemnice slovenského ministerstva zahraničních věcí. Od června 2006 byla poslankyní Národní rady za SDKU.

Milan Uhde, host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Milan Uhde, host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Spisovatel, dramatik, scenárista a politik. Za vlády komunistů byl významným představitelem disentu, je signatářem Charty 77. Po sametové revoluci v letech 1990–1992 působil jako ministr kultury české vlády a od vzniku samostatné republiky byl 1. předsedou Poslanecké sněmovny České republiky. Je laureátem množství literárních cen, mimo jiných Ceny Toma Stopparda za hru Pán plamínků a Ceny Alfréda Radoka za hru Zázrak v černém domě.

Kateřina Šimáčková, host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Kateřina Šimáčková, host debaty po projekci Českého století, 5. dubna 2018

Právnička, od roku 2013 soudkyně Ústavního soudu. Vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v kurzech ústavního práva, politologie, státovědy a mediálního práva. V advokacii se zabývá zejména ústavními žalobami, tedy návrhy na zrušení zákonů a ústavními stížnostmi, a některými oblastmi správního, finančního a soukromého práva. Publikuje o některých tématech z oblasti politologie, ústavního práva, lidských práv. Nikdy nebyla členkou žádné politické strany či politického hnutí.

Petr Oslzlý, host debaty po projekcí filmu Občan Havel, 10. dubna 2018

Petr Oslzlý, host debaty po projekcí filmu Občan Havel, 10. dubna 2018

Divadelní dramaturg, scenárista, herec a pedagog, od února 2018 rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. V roce 1989 se stal jedním z organizátorů listopadové stávky divadel a zakládajícím členem Občanského fóra. V letech 1990–1992 působil jako poradce a asistent prezidenta Václava Havla pro kulturní otázky a ředitel Kulturní sekce jeho kanceláře. Od roku 1993 je ředitelem Centra experimentálního divadla, pod které vedle Divadla Husa na provázku spadá i HaDivadlo a Divadlo u stolu. Přednáší v oboru současného světového divadla, dramaturgie a autorské tvorby na Divadelní fakultě JAMU.

Alexandr Vondra, host debaty po projekcí filmu Občan Havel, 10. dubna 2018

Alexandr Vondra, host debaty po projekcí filmu Občan Havel, 10. dubna 2018

Pravicový politik, řadový člen Občanské demokratické strany, bývalý disident a signatář Charty 77. V letech 1990 až 1992 působil jako zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla. Poté působil jako náměstek ministra zahraničních vécí, velvyslanec v USA, v roce 2006 několik měsíců ve funkci ministra zahraničních věcí a posléze až do května 2009 jako místopředseda vlády pro evropské záležitosti ve druhém Topolánkově kabinetu. Od července 2010 do prosince 2012 byl ministrem obrany Nečasovy vlády.

Jiří Flígl, host debaty po projekci filmu Nahota na prodej, 16. dubna 2018

Jiří Flígl, host debaty po projekci filmu Nahota na prodej, 16. dubna 2018

Předchozí Následující

O projektu Dějiny na 8

Bez popisku

Masarykova univerzita pořádá k výročnímu roku 2018 v kině Scala cyklus filmových projekcí a besed nazvaný Dějiny na 8. Jarní část cyklu bude slavnostně zahájena 27. února obnovenou premiérou dokumentárního filmu Věry Chytilové TGM Osvoboditel a následnou besedou na téma Masaryk dnes za účasti současného a předchozího rektora Masarykovy univerzity.

Cyklus Dějiny na 8, zaměřený na moderní české a československé dějiny, se uskutečňuje v rámci projektu Masarykovy univerzity věnovaného „osmičkovým“ historickým výročím roku 2018. V jarní části budou Dějiny na 8 zaměřeny na 100. výročí založení Československa a 25. výročí založení samostatné České republiky, tedy na období demokracie a svobody. Jádrem podzimní části bude rok 1968 jako středobod éry komunistické nesvobody. Cyklus realizuje Ústav filmu a audiovizuální kultury Masarykovy univerzity v rámci svého dlouhodobého projektu Studentské kino.

Program jarní části cyklu Dějiny na 8 nabídne symbolicky osm projekcí v kině Scala a jednu site specific ve Vile Tugendhat.

Celý cyklus zahájí v úterý 27. února projekce archivního dokumentu TGM Osvoboditel, který roku 1990 natočila Věra Chytilová. Esejistický střihový snímek vznikl krátce po sametové revoluci, a symbolicky tak ukončil dlouhé období nacismu a komunismu, kdy bylo Masarykovo jméno zapovězeno. Kromě vzácných archivních záběrů ve filmu zaznívají také výpovědi Masarykových vnoučat. Po projekci bude následovat beseda na téma Masaryk dnes, jíž se budou účastnit současný rektor MU Mikuláš Bek a jeho předchůdce Petr Fiala jako zástupci veřejné instituce, jež nese Masarykovo jméno a jež má rozvíjet masarykovský odkaz. Jako předfilm bude uveden unikátní krátký dokument-anketa z roku 1968 Dějiny na 8, který dal celému cyklu název.

V dalších týdnech bude následovat drama z posledních dnů první světové války Signum laudis (1980), které jako česko-slovenskou koprodukci natočil slovenský režisér Martin Hollý, revizionistický film Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově (2015), populární životopisný dokument Občan Havel (2008) nebo poslední díl televizní série České století: Ať si jdou (2014), který bude součástí unikátního komponovaného večera ve Vile Tugendhat.

Jarní část cyklu Dějiny na 8 poběží každý týden od 27. února do 24. dubna. Podrobný program je zveřejněn na speciální webové stránce www.dejinyna8.cz a na stránkách kina Scala.

Dějiny na 8 jsou součástí projektu Masarykovy univerzity „Tři osudové roky“ podpořeného Ministerstvem školství v rámci dotačního programu pro připomínku státních výročí v roce 2018.

Oficiální tisková zpráva.

Bez popisku

Michal Konečný

Moderátor debat

Po absolvování Střední knihovnické školy studoval historii a dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, studia dokončil v roce 2014 doktorátem na dějinách umění. Od roku 2000 pracuje na Národním památkovém ústavu a v současnosti je kurátorem sbírkových fondů moravských hradů a zámků. Je autorem řady publikací o hradech a zámcích, ale také spoluautorem populárních průvodců po Brně s názvy Brno nacistické a Brno stalinistické.

Napsali o nás

Fotogalerie

Kontakt

prof. PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.

Vedoucí projektu, PR

telefon: 549 49 1583

Mgr. Ondřej Pavlík, Ph.D.

Produkce, doprovodný program

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Mgr. BcA. Miroslav Vlček, Ph.D.

Produkce

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Patrycja Astrid Twardowska

Sociální sítě

telefon: 549 49 1583
e‑mail:

Martina Křížová

Guest Service

telefon: 731 948 669
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info