Tento nástroj nám v prvním kroku nabízí vyhledávací textové pole. Abychom se totiž dostali k jeho dalším využití, musíme prvně zadat dotaz, ideálně ve formě výzkumné otázky, jako je uvedeno v příkladech. Nástroj nám ukazuje, jak dotaz zrovna zpracovává a pokud jde například o překlad dotazu nebo plánování odpovědi, které trvá déle, než minutu, nástroj se pravděpodobně zasekl a je třeba zkusit jej znovu. V tomto případě tedy nejde o chatbota.
Po zadání dotazu se můžeme seznámit s nabídkou krátké a dlouhé syntézy informací do přirozeného textu (“Summary” a “Extended summary”), které obsahují vybrané zdroje. Obě syntézy jsou rozděleny do přehledných textových bloků s nadpisy a popisují podstatné body k odpovědi na otázku.
Z vizuálních podnětů dostáváme mapu konceptů, kterou nástroj na základě dotazu a vyhledaných materiálů sám vygeneruje vůči provázanosti pojmů. Mapa se sice vygeneruje automaticky a nemáme možnost s ní manipulovat, nicméně po rozkliknutí jednotlivých uzlů nám Scopus AI vygeneruje informace o pojmu a text vysvětlující jeho provázanost s ostatními pojmy v mapě. Mapu si můžete snadno stáhnout.
Nesmí samozřejmě chybět seznam literatury, který je možné po zadání parametrů exportovat a najdeme ho pod názvem “Reference”. Pod referencemi se nám objevují Foundational Papers, tedy dokumenty, které se k tématu vztahují a jsou pro něj význačné důležité ať už pro jejich citovanost nebo expertízu autorů. Zároveň je tato sekce jedinou, která pro vyhledávání není časově omezena – pro ostatní sekce pracuje vyhledávač pouze s vybranými materiály od roku 2013.
Zajímavým rozšířením je kolonka Topic Experts, která nám nabízí experty na téma, které hledáme. Jelikož se ne vždy nástroji podaří někoho takového najít, zůstane někdy prázdná.
Poslední sekce, nazvaná Go Deeper, nabízí rozšíření nebo specifikování vyhledávacího dotazu.