Vyhledávání v EIZ s pomocí AI
V poslední době se poskytovatelé elektronických informačních zdrojů předhánějí v implementacích nástrojů umělé inteligence nad poskytovaným obsahem, a to jak při vyhledávání dokumentů, tak jejich analýze. Pojďme si shrnout, co je aktuálně na naší univerzitě k dispozici.

Web of Science Research Assistant
Připomínáme, že do 16. dubna je na https://www.webofscience.com/ dostupný v rámci zkušebního přístupu Research Assistant, mezi jeho možnosti patří přirozené vyhledávání v různých jazycích, přehledné shrnutí výsledků, vizualizace trendů či uložení historie chatu pro kontinuální práci.
JSTOR’s interactive research tool
Vyhledávač v databázi https://www.jstor.org/ umožňuje zvýraznit klíčová sdělení, doporučit další relevantní obsah a odpovídat na otázky k tematickému vyhledávání. Pracuje na vybranými článku, kapitolami a výzkumnými zprávami a je dostupný všem v rámci předplatného automaticky.
ProQuest Research Assistant
Také ProQuest pouští do ostrého provozu svého asistenta, který k dispozici v obou hlavních produktech, které MU předplácí – ProQuest Central i ProQuest Ebook Central. Nabízí rychlejší vyhodnocování relevance obsahu, hlubší porozumění klíčových pojmů, analyzovat dokumenty díky tomu všemu rychleji vyhodnotit užitečnost každého dokumentu pro svůj výzkum.