s blížícím se koncem roku vám přinášíme poslední letošní vydání našeho newsletteru, který je opět plný zajímavých informací a odkazů. Ráda bych se s vámi podělila o radost z úspěchů, kterých náš projekt letos dosáhl.
Ještě stále máme v živé paměti Výroční konferenci SYRI, kterou jsme uspořádali na začátku listopadu. Ohlas byl nejen odborný, ale i mediální – zájem o konferenci byl skutečně mimořádný. Velmi mě těší, že jsme na této akci mohli diskutovat i o budoucnosti institutu SYRI. Klíčovým milníkem k zajištění udržitelnosti je získání projektu OP JAK zaměřeného na výzkum periferních oblastí, do něhož se zapojí významná část stávajících výzkumníků SYRI. Pevně věřím, že se značka SYRI bude v příštích letech dále rozvíjet a posilovat svou pozici.
Těším se na další společné kroky v roce 2025 a věřím, že nás čekají další úspěchy.
Přeji vám klidné a radostné Vánoce a šťastný nový rok.
Klára Šeďová vědecká ředitelka SYRI
Video
Nižší dostupnost primární péče není jen záležitostí pohraničí
V České republice stále panují velké regionální nerovnosti v dostupnosti zdravotní péče. Vědci analyzovali situaci u praktiků, dětských a zubních lékařů až na úroveň malých geografických jednotek. Hlavním zjištěním je fakt, že nižší místní dostupnost není omezena pouze na příhraniční geografické periferie. Problémy jsou i ve Středočeském kraji, který vytváří samostatnou vnitřní periferii, upozorňuje Štěpán Mikula z Národního institutu SYRI a Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.
Tématem výzkumu bylo zvládání dvojí péče (doma i v práci) zdravotnickým personálem. Práce obsahuje kvantitativní analýzu zaměřenou na postavení pečujících, identifikaci problémů, kterým pečující čelí, a na hledání možných řešení. Výsledky z kvalitativní analýzy ukazují situaci osob v předdůchodovém věku a postavení pečujících o děti do 12 let v období pandemie covidu-19.
Dostupnost primární zdravotní péče je jednou z významných dimenzí regionálních nerovností v České republice. V této analýze se zaměřujeme na dostupnost praktických, dětských a zubních lékařů v ČR na úrovni malých geografických jednotek. Tato studie poskytuje detailnější pohled na otázku dostupnosti primární zdravotní péče v ČR založený na analýze místní nabídky a poptávky.
Vědci Národního institutu SYRI se budou hlouběji zabývat otázkou periferií. Tento výzkumný záměr získal podporu v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský. Cílem je komplexní pochopení sociálních nerovností s ohledem na jejich prostorovou podmíněnost a na polaritu mezi centry a periferiemi v Česku.
Klimatická změna, nástup umělé inteligence, pandemie covid-19 nebo válka na Ukrajině. To vše jsou významné proměnné, které mají vliv na dnešní dospívající generaci. Jak ale česká mládež vnímá současnou společnost a co ji vlastně trápí? To se budou snažit zjistit odborníci Národního institutu SYRI v unikátním výzkumu.
Nerovnosti v současné společnosti a jak prolomit existující bariéry bylo hlavní téma dnešní výroční konference Národního institutu SYRI, který sdružuje vědce Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd. Konference nabídla to nejzásadnější z posledních výzkumů vědců a vědkyň zapojených do projektu. Přednesli celkem 35 příspěvků.