10 nejčastějších chyb, kterým se vyvarovat

Plánujete vytvořit nový web, děláte redesign či jen rozšiřujete obsah na svém stávajícím webu? Vyvarujte se těmto častým problémům a vytvořte tak lepší a uživatelsky přívětivější web.

1. Web vytváříte pro sebe a ne pro reálné návštěvníky

Při tvorbě webu vždy myslete primárně na uživatele, kteří na web přijdou a pro které je web určen. Není tolik důležité, jestli se web líbí právě vám a jestli jste na webu uvedli vše, co zajímá vás. Zkuste se zamyslet nad těmito otázkami: Co budou na webu hledat návštěvníci, pro které je web určen? Co je zajímá? Jaký problém potřebují díky webu vyřešit?

2. Na webu jsou zastaralé / neaktuální informace

Domluvte se dopředu, kdo se bude po spuštění webu starat o jeho aktualiazaci a případné úpravy obsahu. Spuštěním webu práce obvykle nekončí, takže je potřeba počítat s určitými časovými kapacitami na jeho údržbu. Nezapomeňte také na to, že je potřeba udržovat a aktualizovat všechny jazykové verze webu.

3. Zobrazení na mobilu je špatně použitelné

Velký podíl návštěvníků přichází na weby z mobilních zařízení. Obsah každé stránky proto vždy zkontrolujte nejenom při zobrazení na běžném monitoru, ale také na displeji mobilu a tabletu. To, že web vypadá dobře právě na vašem monitoru, jako kontrola nestačí.

Webové stránky vytvořené v Umbracu jsou responzivní, což znamená, že se rozložení obsahu automaticky přizpůsobuje s ohledem na zařízení. Při určité kombinaci prvků či nevhodném rozložení obsahu se ale může stát, že automatické přizpůsobení nebude fungovat dobře. V takovém případě je potřeba prezentaci obsahu na stránce upravit, aby byl obsah dobře čitelný a použitelný pro všechna zařízení.

4. Menu na webu je nepřehledné

Optimální počet položek v hlavním menu je přibližně 5, aby bylo pro uživatele dobře přehledné. Pokud jich máte 6, nemusí to vadit, ale rozhodně by se nemělo stát, že menu např. „přetéká“ a nevejde se na obrazovku při zobrazení na běžném monitoru.

5. Na webu jsou použity špatné barvy

Každá fakulta má přirazenou svou vlastní barvu. Pokud váš web spadá např. pod lékařskou fakultu, používejte na webu pouze univerzitní modrou barvu, fakultní červenou a případně odstíny šedé. Nepoužívejte na webu barvy jiných fakult, pokud s nimi použití barev nijak nesouvisí. Web můžete oživit použitím grafik a fotografií.

6. Texty na webu jsou příliš dlouhé a nestrukturované

Snažte se myslet na návštěvníky webu a na to, aby pro ně byly texty užitečné, výstižné a dobře čitelné. Delší texty rozdělte nadpisy a podnadpisy a nepoužívejte příliš dlouhá a komplikovaná souvětí.

7. V textech jsou gramatické chyby

Texty s gramatickými chybami a překlepy jistě nepůsobí dobře, a navíc také snižují kredibilitu (důvěryhodnost) webu. Textový obsah si tedy po vložení na web vždy ještě znovu přečtěte a překontrolujte. V případě potřeby je nechte zkontrolovat korektorem či jazykově zdatným kolegou. Vaše webové stránky jsou nejenom vizitkou vašeho pracoviště, ale i celé univerzity.

8. Na webu jsou použity nevhodné obrázky

Dejte pozor na to, abyste na webech použili jen ty obrázky, k jejichž použití máte oprávnění. (Nikoli tedy obrázky nalezené přes webové vyhledávače.) Nezapomeňte také zkontrolovat, jestli jsou všechny obrázky na webu ostré a zda jsou případné texty umístěné na grafickém pozadí dobře čitelné.

9. Web je nekonzistentní

Snažte se vytvářet web jako celek. Všechny stránky by měly mít ideálně svůj nadpis v odpovídající velikosti, obrázky v podobném stylu, jednotné použití barev a grafických prvků apod.

10. Zvládneme to sami

Potřebujete na webu udělat zásadnější úpravu nebo přidat nové sekce s obsahem, ale nevíte si s tím rady? Nebojte se nám napsat, poradíme vám. V rámci našich časových kapacit se vám budeme snažit pomoct a navrhnout vhodné řešení, nebo vás alespoň „nasměrovat“, jak postupovat.

Drobné tipy na závěr, které vám usnadní práci

Dostaňte se z prohlížeče okamžitě k editaci stránky

Nejjednodušším řešením, jak se rychle dostat z prohlížeče do Umbraca k editaci dané stránky, je zadat v prohlížeči na konec URL adresy „?edit=1“ (bez uvozovek). Tzn. např. https://www.muni.cz/vyzkum?edit=1. Pokud máte oprávnění k editaci dané stránky, otevře se vám tato stránka v Umbracu a zároveň ji i uvidíte zvýrazněnou ve stromové struktuře webu vlevo.

Pro nový řádek v textovém editoru použijte klávesovou zkratku Shift+Enter
  • Pokud potřebujete v textu udělat nový odstavec s velkým odsazením, použijte klasicky klávesu Enter.
  • V případě, že jen chcete vložit text na nový řádek bez odsazení. použijte klávesovou zkratku Shift+Enter. Funguje to tedy stejně jako např. ve Wordu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info