Tato stránka slouží pro ukázku použití komponent v Umbracu.

Účinkující

Masarykovy dny 2023: Odpovědnost intelektuálů

Politolog a vysokoškolský pedagog. V rámci své odborné práce se zaměřuje na moderní českou politiku, komunální politiku, vztah církve a státu a studium nedemokratických režimů. Jeho profesní dráha je spjatá s Masarykovou univerzitou, na jejíž Fakultě sociálních studií od roku 2019 zastává funkci děkana. Kromě toho je také editorem časopisu Kontexty a autorem mnoha odborných publikací.

Profesor neurologie a od roku 2019 rektor Masarykovy univerzity, kde dlouhodobě působí. Už při svém nástupu definoval téma společenského uplatnění univerzity jako jedno z důležitých v rámci svého mandátu. Ve výzkumu se specializuje na poruchy hybnosti, Parkinsonovu chorobu, dystonii, esenciální třes a spasticitu. Od roku 2015 je současně mimořádným profesorem na Neurologické klinice Lékařské fakulty Univerzity v Minnesotě. V současné době také zastává post předsedy České konference rektorů.

Barbara Day, M.B.E., Ph.D.

Britská divadelní historička, překladatelka, spisovatelka a pedagožka. Absolvovala dramatický obor na univerzitě v Manchesteru a poté, v polovině šedesátých let, studovala v Praze české divadlo. Pracovala v divadlech v Londýně, Bromley, Stoke on Trent a Bristolu, kde se později přihlásila na univerzitu a napsala disertační práci o českém divadle šedesátých let. Od roku 1985 pracovala pro Vzdělávací nadaci Jana Husa. Po sametové revoluce se přestěhovala do České republiky a podílela se na rozvoji neziskového sektoru. Dlouhodobě vyučuje na CERGE-UPCES v Praze a Divadelní fakultě Akademie múzických umění. Působí jako překladatelka pro řadu renomovaných institucí a publikuje. V roce 1998 obdržela pamětní medaili prezidenta Václava Havla.

Jiří Hanuš je profesorem obecných dějin na Historickém ústavu FF MU, zabývá se církevními a kulturními dějinami 19. a 20. století. Aktuálně se věnuje otázkám kořenů moderní evropské kultury a vzdělanosti v historické, filozofické a antropologické perspektivě. Je také členem redakce brněnského časopisu Kontexty a momentálně zastává funkci prorektora MU.

Mgr. Daniel Kroupa, Ph.D.

Filozof, politik a vysokoškolský pedagog. Poté co mu po roce 1970 nebylo umožněno dále studovat, se pohyboval v okruhu Václava Havla a Jana Patočky, podílel se na organizaci bytových seminářů, stal se signatářem Charty 77. Po roce 1989 působil v československém i českém parlamentu, byl poslancem i senátorem, krátce také poslancem Evropského parlamentu. Po odchodu z politiky se věnoval práci v sociálních službách a pedagogické činnosti zejména na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde do roku 2015 vedl Katedru politologie a filozofie.

Tato stránka slouží pro ukázku použití komponent v Umbracu.

Stránka byla převzata z webu Masarykových dnů a upravena pro účely této ukázky.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info