Nové funkce v Umbracu IV.

14. 4. 2020

Novinky v komponentách

Čas vydání u aktualit

V nastavení aktuality či článku lze vyplnit nejen datum, ale i čas vydání. Podle potřeby ho na webu můžete nechat vypsat, a nebo ho skrýt.

• Pokud zveřejňujete důležité zprávy, kde je podstatný i čas vydání, je vhodné čas na webu vypsat. Příkladem jsou aktuality v souvislosti s COVID-19 na univerzitním webu.

• Vyplnit čas, ale nezobrazit ho na webu dává smysl, pokud zveřejníte v jeden den dvě běžné aktuality a chcete nastavit jejich pořadí. (Dříve se řadily sestupně podle data vytvoření.)

Ukázka vypsaného času u aktualit

Nové funkce v textovém poli

V textovém poli přibylo několik nových prvků:

• horní index – např. pro zápis matematických příkladů (a2 + b2)
  • dolní index – např. pro chemické vzorce (H2O)
  • bílý text – pokud zvolíte barevné (tmavé) pozadí textového pole či sloupce, můžete barvu textu snadno změnit na bílou

Nové funkce v textovém poli

Více možností zobrazení u komponenty Jiný externí zdroj

Jak jistě víte, díky komponentě Jiný externí zdroj lze na web vkládat různé aplikace. Na webu můžete zobrazit např. Google kalendář, dokumenty, formuláře, videa z Vimea nebo i jinou specifickou aplikaci vytvořenou na míru. Prvek najde v Umbracu ve složce Sociání sítě a externí zdroje.

Nové funkce:

• obsah lze umístit na celou šířku stránky (ne jen gridu)
  • můžete nastavit automatické přizpůsobení výšky (vždy se zobrazí celý obsah bez posuvníku)

Ukázka použití nových funkcí na webu Řízení znalostí v projektech (obsah celé stránky Kalkulátor je vložený přes iframe jako Jiný externí zdroj)

Obsah stránky Kalkulátor vložený jako Jiný externí zdroj s použitím nových funkcí

Ikonky u tlačítek v komponentě Významné informace

Do tlačítka, které je součástí prvku Významné informace, je nyní možné přidat kromě popisku také ikonku.

Tlačítka s ikonami jako součást prvku Významné informace

Další novinky v Umbracu

Přidání obsahu do záhlaví webu

V nastavení webu přibyla možnost vytvořit vlastní záhlaví, které se následně automaticky promítne na všechny stránky webu. Obsah vlastního záhlaví se zobrazí pod menu.

Tuto funkci využijete především pro dočasná velmi důležitá upozornění. Např. na webu Univerzitiy třetího věku je takto zobrazeno upozornění na zrušení veškeré výuky v souvislosti s pandemií koronaviru.

Jak nastavit společné záhlaví?

Nastavení webu Záhlaví záložka Vlastní záhlaví
(ukázka nastavení v Umbracu)

Červený pruh s upozorněním je součástí záhlaví a zobrazuje se tedy automaticky na všech stránkách webu U3V

Ostatní novinky

• Rozhraní Umbraca nově i v angličtině
    Většina popisků v rozhraní Umbraca je nyní přeložena prostřednictvím Google Translate také do angličtiny, což jistě ocení anglicky mluvící editoři webů. Potřebujete jazyk Umbraca přepnout do angličtiny? Víte o někom, komu by to pomohlo? Napište nám a jazyk nastavíme.

• Automatické číslování nadpisů
    K automatickému číslování nadpisů dochází pouze v metadatech, neprojeví se tedy vizuálně na webu. Je podstatné z hlediska přístupnosti webu pro nevidomé uživatele. (Pokud je v textu např. nadpis <h2> a pod text vložíme např. rozklikávací boxy, tak tyto boxy automaticky dostanou <h3>.)

Máte otázky? Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

e‑mail: