Milí účastníci,

jsme rádi, že jste se s námi vydali na průzkum některých chlorovaných látek ve Vašem okolí.

Látky, které jsme ve vzorcích analyzovali patří mezi tzv. „persistentní organické polutanty“ (POPs), což je odborný výraz pro látky, které se velmi obtížně rozkládají v prostředí, a proto, když se do něj dostanou setrvávají tam až několik desítek let. Kumulují se v živých organismech a díky svým vlastnostem se mohou přenášet na velké vzdálenosti.

Po objevení vedlejších negativních účinků různých POPs na člověka a životní prostředí došlo v mezinárodním společenství k vytvoření dohody, která má za cíl zakázat, nebo alespoň extrémně výrazně omezit produkci a používání těchto látek. Tato dohoda se jmenuje Stockholmská úmluva (https://www.pops.int/) a Česká republika jí podepsala v roce 2002. Úmluva vstoupila v platnost v roce 2004. Těmito látkami se naše centrum zabývá již mnoho let, přičemž v rámci RECETOX fungujeme také jako regionální centrum pro sledování těchto látek. (https://www.recetox.muni.cz/nc).

Metoda monitorování POPs pomocí silikonových náramků vychází ze základní úvahy, že podobné látky se rozpouštějí v podobných médiích. Pokud chceme sledovat POPs látky, které se špatně rozpouští ve vodě, ale dobře v tucích a v některých organických rozpouštědlech je vhodné použít silikonu. Silikon je pro člověka neškodný polymerní materiál a používá se např. k výrobě různých implantátů. POPs se v silikonu výborně rozpouští a mají tendenci samovolně (difuzí) do náramku přestupovat z lidské pokožky, z předmětů, kterých se náramkem dotkneme i z okolního ovzduší. Zatížení populace POPs lze ještě lépe sledovat měřením těchto látek přímo v organismu, a to například v mateřském mléce, krvi, tukové tkáni apod. To jsou ale metody, které vyžadují složitější, někdy invazivní odběry, výraznější zapojení dobrovolníků a problémy zacházení se vzorkem. U silikonových náramků jde o jednoduché nošení na zápěstí, kdy se po cca 7 dnech náramek sundá a dále se zpracuje v chemické laboratoři - stanoví se v něm koncentrace sledovaných POPs. Velkou výhodou tedy je, že je možné monitorovat najednou a bez komplikací i větší počet lidí z různých věkových i sociologických skupin. Nevýhodou metody je, že měření, obzvláště krátké, nemusí přesně odpovídat množství látky, které je člověk dlouhodobě vystaven, a tudíž není možné dělat nějaké potenciální zdravotní závěry. Množství POPs látek nalezených v silikonu odráží nejen jejich koncentraci v lidském těle, ale do jisté míry i v prostředí, ve kterém se člověk během nošení náramku pohyboval. Silikonové náramky jsou ideální pro sledování obecného výskytu těchto látek v různých populačních skupinách a regionech.

Sledované látky:

OCPs (Organochlorované pesticidy):

Skupina látek vyráběná především 50-70 tých letech. Uplatňovali se především jako insekticidy.

  • HCB (Hexachlorobenzen): Využívaný především k ošetření semen proti plísním. Často se vyskytoval jako nečistota při výrobě některých jiných pesticidů.
  • PeCB (Pentachlorbenzen): Byl používaný spolu s PCBs, dále jako fungicid a také vzniká jako nečistota při výrobě jiných látek.
  • HCH (Hexachlorocyklohexan): skupina několika isomerů (jiné postavení atomů chloru v této molekule). Používaný byl isomer gama, známý též jako lindan. Byl to širokospektrý insekticid, našel uplatnění k ošetřování semen a dřeva, ale i v boji s různými lidskými a zvířecími parazity.

DDT a jeho metabolity (patří mezi OCPs):

Přípravek pro boj s hmyzem. Především s komáry v oblastech rozšíření malárie. Jedna z nejznámějších látek skupiny POPs. Účinky tohoto insekticidu přivedly vědce k poznatkům, že POPs mohou setrvávat velmi dlouho v prostředí a mají na něj negativní vliv. V Československu bylo DDT zakázáno v roce 1974, ale ještě několik let se používalo například pro likvidaci vši vlasové. S DDT se v našem životním prostředí setkáme i přes jeho třicetiletý zákaz.

PCBs (Polychlorované bifenyly):

Polychlorované bifenyly. Průmyslově vyráběné látky, které díky svým vlastnostem našli široké technologické uplatnění v barvách a lacích, hydraulických zařízení i jako dielektrika v kondenzátorech. Dle dlouhodobých měření WHO bylo mateřské mléko žen v Česku a na Slovensku dlouhodobě nejzatíženější z celého světa.

Co mohou moje výsledky znamenat:

Jak již bylo napsáno výše, není možné z týdenního měření usuzovat na jakékoliv zdravotní důsledky. Tato data, ale mohou demonstrovat, to že se dané látky stále vyskytují v prostředí okolo nás, byť zákaz výroby či používání těchto látek u nás trvá již několik desetiletí např. u DDT byl v sedmdesátých letech a PCBs v osmdesátých. Vyšší koncentrace naměřených látek mohou znamenat, že se stále někde poblíž vás nachází nějaký jejich zdroj, také může znamenat to, že si se sebou určitou zátěž neseme nakumulovanou v tucích, ze kterých se jen velice pomalu odbourává.

Děkujeme za spolupráci,
tým RECETOX, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info